عربستان سعودی بر رسانه های عربی و بخشی از رسانه های جهان و انگلیسی نفوذ دارند و همچنان عربستان را در جنگ یمن تایید می کنند.

حملات هوایی جنگنده های آل سعود به مناطق مختلف یمن از جمله صنعا صعده و عدن همچنان ادامه دارد. ارتش یمن و جنبش انصارالله هم در پاسخ به کشتار زنان و کودکان یمنی، ده ها موشک از انواع اسکاد، النجم الثاقب و کاتیوشا به سمت پایگاه های مرزی عربستان شلیک کردند.

 

قرار است مذاکرات صلح یمن 24 خرداد در ژنو سوئیس بین طرفهای درگیر برگزار شود. برای بررسی آخرین تحولات یمن گفتگوی اینترنتی داشتم با علی الاحمد مدیر مرکز مطالعات خلیج فارس در واشنگتن و از او پرسیدم:


در روزهای اخیر کمیته های مردمی و ارتش یمن در واکنش به بیش از 2 ماه بمباران مناطق مختلف کشورشان از سوی آل سعود ، دهها موشک از نوع زلزال و النجم الثاقب و اسکاد و کاتیوشا به پایگاههای نظامی عربستان در نواحی مرزی شلیک کرده اند...آیا مرحله جدیدی از جنگ آغاز شده است ؟ 

فکر می کنم پاسخ یمنی ها قدری با تاخیر اتفاق افتاده شاید یکی از علت هایش  فضای مناسبی نبوده در هفته های گذشته تا اینکه آنها توانستد توانایی خودشان را اصلاح و بازیابی کنند و پاسخ بدهند.  پاسخ های موشکی داشته باشند و مناطق و پایگاههای نظامی در خاک عربستان را هدف قرار بدهند و فکر می کنم این بهترین مدل و نوع پاسخ است ، برای اینکه عربستانی ها حساب کارشان به دست بیاید فکر کنم تجاوز سعودی ها متوقف نمی شود مگر اینکه یمنی ها ضربات محکم و قوی به عربستان بزنند و آنها را بترسانند تا آنها باز مجبور بشوند در محاسبه هایشان تغییر ایجاد کنند فکر کنم پاسخ موشکی و همچنین گرفتن بخشی از خاک عربستان و ورود به خاک عربستان برای توقف جنگ مهم است تا اینکه طرف تجاوز گر مجبور به گفتگو ها بشود .


در بعد داخلی ، الان کدام مناطق و استانهای یمن در سیطره ارتش و انصارالله هست و  تکفیری های القاعده کدام  شهرهای یمن را در اختیار دارند؟

 

الان تقریبا دو سوم یمن تحت سیطره انصار الله و ارتش یمن و نیروها و کمیته های مردمی قرار دارد شهر ال مکلا یا استان ال مکلا در اختیار القاعده است و شهرهای دیگری مثل حضرموت یا بیضا در اختیار نیروهای القاعده و داعش هستند. الان به نظر می رسد القاعده و داعش مشغول برنامه ریزی هستند تا یک حمله وسیعی را علیه انصارالله و ارتش یمن تدارک ببینند و حمله را آغاز کنند فکر می کنم در آینده شاهد چنین مسئله ای باشیم حمله عربستان به یمن هیچکدام از مراکز و اماکن استقرار داعش و القاعده را هدف قرار نداده چون هم القاعده و سعودی ها یک سنگر هستند در مقابل انصارالله و ارتش یمن و مردم یمن در حال برنامه ریزی هستند . سعودی ها که از داخل القاعده و داعش را به سمت انصارالله و نیروهای مردمی حمله کنند چون عربستان نمی توانند حمله زمینی داشته باشد و می خواهد مسئولیت را به عهده داعش بیاندازد .


مذاکرات صلح یمن قرار هست 24 خرداد در ژنو برگزارشود ، جنبش انصارالله  و دولت مستعفی منصور هادی گفتند که در این گفتگوها شرکت می کنند ،آیا امیدی به توقف جنگ در یمن با گفتگوهای ژنو وجود دارد ؟  آیا عربستان راه حل سیاسی را خواهد پذیرفت؟

 

به نظر می رسد سعودی در این مرحله علاقه و تمایلی به راه حل سیاسی ندارد و تا این لحظه فشار کافی به عربستان وجود ندارد و تا این لحظه فشار کافی به عربستان وجود ندارد عربستان هم دستاورد خاصی در یمن نداشته جز اینکه هزاران یمنی را کشته و زیر ساخت ها وخانه های یمنی ها را ویران کرده و فکر نکنم کنفرانس ژنو نتیجه ای هم داشته باشد عربستان هم قبول نخواهد کرد که در این کنفرانس طرف های یمنی طرف انصارالله ، ارتش یمن و هم پیمانان آنها اعلام پیروزی بکنند عربستان راضی به این مسئله نیست فکر می کنم عربستان باید به افکار عمومی پاسخ دهد و تا این لحظه موفقیت خاصی نداشته و باعث


در تجاوز عربستان به یمن  بسیاری از دولت ها و رسانه های جهان یا با آل سعود همراهی  یا سکوت اختیار کردند.پشت پرده این همراهی و یا سکوت معنادارچیست ؟

 

باید اعتراف کنیم که عربستان سعودی بر رسانه های عربی و بخشی از رسانه های جهان و انگلیسی نفوذ دارند و رسان های غربی همچنان عربستان را در جنگ یمن تایید می کنند و یک نوع  افقی میان کشورها ی خلیج فارس ، قطر ، کویت با رسان های غربی وجود دارند رسانه هایی همراه اسرائیل هستند و این موضوع را در واشنگتن کاملا مشهود می بینیم . و ما می بینیم رسانه های غربی  امریکایی و کشورهای خلیج فارس با اسرائیل همه در یک جبهه در تجاوز به یمن قرار گرفتند و نقش آفرینی می کنند رسانه های غربی خیلی واضح حمایت می کنند حتی در انتخاب واژه ها از کلمه حوثی ها استفاده می کنند . توقف جنگ نخواهد شد من فکر می کنم نمایشی از سوی سعودی ها ست و راه حل سیاسی را می پذیرند و در عمل انها پایبند راه حل سیاسی نخواهند بود و واقعیت این است که جنبش انصارالله و نیروهای مردمی یعنی بخش عمده ای از یمن را در اختیار دارند و اگر عربستان راه حل سیاسی را بپذیرد به معنی شکست عربستان است و ایالات متحده امریکا همچنان از سعودی ها حمایت می کنند و استمرار جنگ را تایید می کند و تا این لحظه سعودی ها موفق نیستند .تاریخ : سه‌شنبه 19 خرداد‌ماه سال 1394 | 23:18 | نویسنده : نادر | نظرات (0)

  • paper | خرید بک لینک | بک لینک فا